Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A given sample of sulphur contains 0.25 mol of sulphur molecules. The number of moles of sulphur atoms , number of sulphur molecules and number of sulphur atoms present in the given sample are respectively ?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.023×1023,3and3.2×1023

b

2,3.2×1023and6.02×1023

c

2,1.5×1023and1.2×1024

d

1.2×1024  and 3.2×1023and2

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

1 mole sulphur – 8 moles of sulphur atoms
0.25 moles sulphur – x
 x=8×0.25=2 moles of sulphur atoms
1 mole sulphur -  6.023×1023 sulphur molecules
0.25 moles of sulphur – y
 y=6.023×0.25×1023=1.5×103molecules
1 mole of sulphur -  8×6.023×1023atoms
0.25 moles of sulphur – Z
Z=8×6.023×0.25×1023=1.246×1024atoms

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A given sample of sulphur contains 0.25 mol of sulphur molecules. The number of moles of sulphur atoms , number of sulphur molecules and number of sulphur atoms present in the given sample are respectively ?