Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A gun of mass 10 kg fires 4 bullets per second. The mass of each bullet is 20 g and the velocity of the bullet when it leaves the gun is 300 ms1. The force required to hold the gun while firing is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8 N

b

240 N

c

6 N

d

24 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Mass of gun =10 kg

Mass of bullet = 20×103kg

Velocity of bullet =300 m/s

No. Of bullets fired = 4

Velocity of gun=20×103kg×4×300/10

velocity of gun =125 m/s

F=ma=m(vut) 

Mass =10kg

Initial velocity ,u = 0, t =1 sec

Final velocity,

 v=125

Therefore,

 F=10×125

F = 24N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring