Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A harbour in the direction  600 south-west from a fort and at a distance of 30 km from it. A ship sets out from the harbour at noon and sails due east at 10 km/hour, then the time (in hours) in the evening at which the ship will be 70 km from the fort is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let A be the position of the harbour and O be of the fort. OA = 30, OB = 70. Let AB = x.
Question Image
Applying cosine formula in ΔOAB , we get
cos600=OA2+AB2OB22OA.AB12=900+x249002×30×x
x230x4000=0x=80
AB = 80 kms
Speed of ship = 10 km/hr
 Time = 8hrs
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring