Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 A heater is designed to operate with a power of 1000 W in a 100V line. It is connected in combination with a resistance of 10Ω and a resistance R, to a 100 V mains as shown in the figure. What will be the value of R so that the heater operates with a power of 62.5W?

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

R=8Ω

b

R=15Ω

c

R=5Ω

d

R=3Ω

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From P=V2R

Resistance of heater,

From Current required across heater for power of 62.5W,

R=V2P=(100)21000=10Ω

P=i2R

i=PR=62.510=2.5A

Main current in the circuit, I=10010+10R10+R=100(10+R)100+20R=10(10+R)10+2R

This current will distribute in inverse ratio of resistance between heater and R

i=R10+RI

or

2.5=R10+R10(10+R)10+2R=10R10+2R

Solving this equation, we get

R=5Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring