Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A heavy ball is suspended from the ceiling of a motor car through a light string. A transverse pulse travels at speed of  60cm/sec on the string when the car is at rest and  62cm/sec  when the car accelerates on a horizontal road.  The acceleration of the car is _________m/sec2.

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.65.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image
Question Image

Initially , T = mg Finally , T1=mg2+ma2=mg2+a2  Given   : V = 60 cm/sec ,  V1=62cm/sec  We know, V=Tμ V1V=T1T 6260=mg2+a21/2mg 1+260=1+a2g21/4 1+1304=1+a2g2 1+430=1+a2g2 a2=215g2 a=215×g a=3.65m/sec2      

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring