Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A helicopter is trying to land to land on a submarine deck which is moving south at 17m/s. A 12 m/s wind is blowing into the west. IF to the submarine crew the helicopter is descending vertically at 5m/s, then

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Speed of helicopter relative to the air is  (12i^+17j^5k^)m/s

b

Speed of helicopter relative to the water is  (12i^+17j^5k^)m/s

c

Speed of helicopter relative to the water is  (17j^5k^)m/s

d

Speed of helicopter relative to the air is  (17j^5k^)m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Vs=17j,Vb=12i^ VHS=5k^  VHS=17j5k^ VHb=12i^+17j^5k^

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring