Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A hemispherical bowl just floats without sinking in a liquid of density 1.2 × 103 kg/m3. If outer diameter and the density of the bowl are 1 m and 2 × 104 kg/m3 respectively, then the inner diameter of the bowl will be 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.94 m

b

0.99 m

c

0.90 m

d

0.98 m

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Weight of the bowl = mg 

=Vρg=43πD23d23ρg

where D = Outer diameter, 
d = Inner diameter 
ρ = Density of bowl 
Weight of the liquid displaced by the bowl 
=Vσg=43πD23σg

where  σ is the density of the liquid.
For the flotation  43πD23σg=43πD23d23ρg
123×1.2×103=123d232×104
By solving we get d = 0.98 m.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring