Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A horizontal telegraph wire 0.5 km long running east and west in a part of a circuit whose resistance is 2.5 Ω. The wire falls to the ground from a height of 5 m. If g= 10.0 m/s2 and B= 2 x 10-5 weber/m2, then the current induced in the circuit is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.7 amp

b

0.04 amp

c

0.02 amp

d

0.01 amp

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

i=eR=1Rdt  Here =B×A=2×105×05×10+3×5
dt = time taken by the wire to fall at ground
=(2h/g)1/2=(10/10)1/2=1sec i=1252×105×05×103×51=0.02amp

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring