Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

a) How is amplitude modulation achieved?
b) The frequencies of two side bands in an AM wave are 640 kHz and 660 kHz respectively. Find the frequencies of carrier and modulating signal. What is the bandwidth required for amplitude modulation?
Question Image
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(a) Process to achieve AM:
Amplitude modulation can be achieved by application of the message signal and the carrier wave to a non-linear device, followed by a band pass filter. Amplitude modulation is the process of varying the amplitude of the carrier signal in accordance with the amplitude of the message signal. Amplitude modulated signals can be produced by adding the carrier signal with the message signal and passing the resultant signal through a square law device (eg: FET).

(c) Given: fc+fm=660
fc+fm=640
Adding equation (i) and (ii), 2fc=1300fc=650khz
Putting in equation (i),
fm=660650fm=10khz
Bandwidth ==2fm
=2×10=20kHz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
a) How is amplitude modulation achieved?b) The frequencies of two side bands in an AM wave are 640 kHz and 660 kHz respectively. Find the frequencies of carrier and modulating signal. What is the bandwidth required for amplitude modulation?