Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 A jet plane passes over an aerodrome with a velocity 200 m/s at a height of 490 metre (see fig.). It 
 

Question Image

constantly blows a whistle of 1 kHz. If it passes over the ground crew, in one second then the change in frequency observed by the staff in this interval will be (if velocity of sound v= 340 m/s)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

820. 2Hz

b

 620 . 3 Hz

c

720.8Hz

d

 238 .6 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

From figure (13),
cosθ=100500=15 The frequency heard by staff in initial position n=nvvvscosθ =1000×340340200×(1/5) =113333 Frequency heard by staff in final position nn=nvv+vscosθ =1000×340340+200×(1/5)=89473 Δn=nn′′=11333389473=2386Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring