Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A large vessel is filled with water having dielectric constant K=81. Two square plates each of length 10cm and separated by 1cm are held parallel to each other with their lower ends just touching the surface of water. The plates are charged by applying  a voltage V and then disconnected from the voltage source. The liquid rises by 1cm between the plates. The capacitor has capacitance C0 and C without and with water respectively. Then

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

C=80pF

b

C=0.689nF

c

V=11100V

d

C0=8.85pF

answer is A, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Capacitance without water is 

C0=ε0Ad=ε0×0.010.01 C0=8.85×10-12F

When water rises by 1cm

C=ε0×81×0.0010.01+ε00.01-0.0010.01 C=8.1ε0+0.9ε0=9ε0 C=98.85×10-12F=80pF

Let m be the mass of water that rises to a height of 1cm, then

m=0.001×0.01×1000=0.01kg

By Law of Conservation of Energy, we have

q22C0=q22C+mgh2 q2C0=q2C+mgh

Now , q=C0V

V2C02C0=V2C02C+mgh V2C01-C0C=mgh V2ε01-ε09ε0=0.01×9.8×0.01 V11100V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring