Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A layer of chromium metal 0.25 mm thick is to be plated on a auto bumper with a total area of 0.32 M3 from a solution containing  CrO4-2  ?  What current flow is required for this electro plate if the bumper is to be plated in 60 sec  the density of chromium metal is 7.20 g/cc

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.9×103A

b

1.78×103A

c

5.3×104A

d

10.69×104A

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

w=dXV=7.2×0.025×0.32×100×100=576gm C+6rO42 6FCr0 6×96,500C52gm of Crc×60×52=6×96,500×576c=6×96,500×57660×52=10.69×104A

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring