Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A lead ball at 30°C is dropped from a height of 6.2 km. The ball is heated due to the air resistance and it completely melts just before reaching the ground. The molten substance falls slowly on the ground. The latent heat of fusion of lead is (Specific heat capacity of lead =126J/kg°C and melting point of lead=330°C . Assume that any mechanical energy lost is used to heat the ball. Use g=10m/s2 .)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.78×105J/kg

b

3.78×104J/kg

c

2.42×104J/kg

d

2.4×105J/kg

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

t1=30°C,  h=6.2km;Lf=?;SL=126J

t2=330°C;g=10m/s2

Potential energy=mSΔt+mL

m×10×6.2×103=m(126×300+L)

62×103=378×102+L

(620378)102=L

242×102=L

2.42×104=L

L=2.42×104J/kg

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring