Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A lead bullet at 27°C just melts when stopped by an obstacle. Assuming that 25% of heat is absorbed by the obstacle, then the velocity of the bullet at the time of striking is (M.P. of lead = 327°C, specific heat of lead = 0.03 cal/gm°C, latent heat of fusion of lead = 6 cal/gm and J = 4.2 joule/cal)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1230 m/sec

b

None of the above

c

410 m/sec

d

307.5 m/sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If mass of the bullet is m gm, then total heat required for bullet to just melt down,

Q1=mcΔθ+mL=m×0.03(32727)+m×6     =15m cal =(15m×4.2)J

Now when bullet is stopped by the obstacle, the loss in its mechanical energy =12m×103v2J

                                                                                                               As m is in gm=m×103kg

As 25% of this energy is absorbed by the obstacle, the energy absorbed by the bullet,

Q2=75100×12mv2×103=38mv2×103J

Now the bullet will melt if Q2Q1

i.e.,  38mv2×10315m×4.2vmin=410m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring