Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A lead storage battery has initially 200 g of lead and 200 g of PbO2 plus excess H2SO4. Theoretically, how long could this cell deliver a current of 10.0A, without recharging, if it were possible to operate it so that the reaction goes to completion? (Pb = 208)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16083.33 s

b

8041.67 s

c

44.68 s

d

18557.7s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Cell reaction during discharge 
Pb + PbO2 + 2H2SO4 → 2PbSO4 + 2H2O
nPb taken =200208 and nPbO2 taken =200240
Hence, PbO2 is L.R 
Now, neqPbO2=QF200240×2=10×t96500
t = 16083.33 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring