Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A light of wavelength 500 nm is incident on a Young's double slit experiment. The distance
between slit and screen is D = 1. 8 m and distance between slits is d = 0.4 mm. If screen moves with a speed of 4 ms-1, then with what speed first maxima will move? [AIIMS 2019]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 mms-1

b

3 mms-1

c

4 mm-1

d

5 mm-1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, wavelength of light,
λ = 500 nm = 5 X 10-7 m
Distance between slit and screen,
D = 1.8m
Distance between two slits,
d = 0.4 mm = 4 x 10-4 m
Velocity of screen  =dDdt=4 ms-1

Speed of first maxima  =dβdt=?

In Young's double slit experiment, fringe width,

β=Dλd

Differentiating with respect to t, we get

dβdt=λd·dDdt=5×10-74×10-4×4

= 5 X 10-3 ms-1
= 5 mms-1.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring