Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A light ray I is incident on a plane mirror M. The mirror is rotated in the direction as shown in the figure by an arrow at frequency 9π rev/sec. The light reflected by the mirror is received on the wall W at a distance 10m from the axis of rotation. When the angle of incidence becomes 370, the speed of the spot (a point) on the wall is (102x)m/s then the value of x is.
Question Image   
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 10.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Question Image
tanθ=10ysec2θdθdt=10y2dydt
|dydt|=y2sec2θ10dθdt
forθ=370,y=403 & dθdt=ω=2π×9π=18rad/sec 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring