Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A light source, emitting three wavelengths 50006000, and 7000, has a total power of  10-3W and a beam diameter of 2mm. The power density is distributed equally amongst the three wavelengths. The beam shines normally on a metallic surface of area of 10-4m2 and having a work function of 1.9eV . Assuming that each photon liberates an electron, calculate the charge emitted per second from the metal surface.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10.28mC

b

71.28mC

c

67.28mC

d

9.43mC

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Since, E( in eV)=12375λ( in Å)

E1=123755000=2.475eV

E2=123756000=2.063eV and 

E3=123757000=1.768eV

Since, W is 1.9eV, only the photons of energy E1 and E2 can emit photoelectrons. 

Charge emitted per second is

qt=eP3Aπr2λ112375e+λ212375e=PA3πr2λ1+λ212375

qt=10-3×10-43π×10-32×5000+600012375=9.43×10-3 C=9.43 mC
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring