Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A liquid exerts a pressure of 100,695 Pa on an object when it is 735 cm below the liquid surface. What is the density of the liquid? (Take g =10ms−2). 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

136 kgm−3

b

272 kgm−3

c

13700 kgm−3

d

24700 kgm−3

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
Pressure = 100,695 Pa
Height (h)= 735 cm = 7.35 m
g=10ms−2

Pressure = ρgh
   ρ= Pgh= 1006957.35

ρ= 13700 kg/m3

Therefore, the density of the liquid must be 13700 kgm-3.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A liquid exerts a pressure of 100,695 Pa on an object when it is 735 cm below the liquid surface. What is the density of the liquid? (Take g =10ms−2).