Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A liquid of density 0.85 g/cm3 flows through a calorimeter at the rate of 8.0 cm3/s. Heat is added by means of a 250 W electric heating coil and a temperature difference of 15oC is established in steady-state conditions between the inflow and the outflow points of the liquid. The specific heat for the liquid will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.6 kcal/kgK

b

0.3 kcal/kgK

c

0.5 kcal/kgK

d

0.4 kcal/kgK

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

This is a problem on 'flow calorimeter' used to measure specific heat of a liquid.
Amount of heat supplied to the water per second by the heating coil =QS=250J=2504186kcal

The volume of liquid flowing out per second 1=8.0cm3

                                                                        =8×106m3

Mass of this liquid =(0.85)×1000×8×106kg

Temperature rise of this mass of liquid =15C

Hence, 2504186=mst=0.85×8×103×s×15

Hence, s=250×1034186×0.85×8×15=0.6kcal/kgK

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring