Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A liquid of density 750 kgm-3 flows smoothly through a horizontal pipe that tapers in cross-sectional area from A1=1.2×102m2 to A2=A12. The pressure difference between the wide and narrow sections of the pipe is 4500 Pa. The rate of flow of liquid is __________________ ×103m3s1.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 24.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail
Question Image

A2=A12P1P2=4500PaP1+12ρV12+ρgh=P2+12ρV22+ρghP1P2=12ρV22V12                        .....(1)

And A1V1=A2V2

 V2=2V1                      .....(2)

4500=12×750×3V12V1=2m/s

Volume flow rate =A1V1=24×103m3s1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring