Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A liquid rises to a height of 50cm in a capillary tube of diameter 0.04mm. If density of liquid is 0.8 ×103 kg m3 and angle of contact is 20°, the surface tension of the liquid is (Cos 2 0° = 0.94)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.417Nm

b

4.17x10-2Nm

c

4.17Nm

d

4.17x 10-3Nm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

h=50cm=50×102mr=0.02×103,ρ=0.8×103cos20=0.94;Tcosθ=ρghr2T(0.94)=0.8×103×10×50×102×0.02×1032T=4.17×102N/m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring