Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Lloyd’s mirror of length 5 cm is illuminated with monochromatic light of wavelength λ=6000A0 from a source 5 cm from its near edge. Find the fringe width on a screen 120 cm from the source . The perpendicular distance of the source from the mirror is 1 mm.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

36 cm

b

0.036 cm

c

3.6 cm

d

0.36 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

In a plane mirror, image is formed behind it as the object is in front of it.  So, d = 2 mm = 0.2 cm,   D = 120 cm , λ=6000A0=6000×108cm. Therefore, fringe width,  β=λDd=6×105×1200.2=0.036cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring