Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A long rubber tube having mass 0.9 kg is fastened to a fixed support and the free end of the tube is attached to a cord which passes over a pulley and supports an object, with a mass of 5 kg as shown in fig. If the tube is struck by a transverse blow at one end, the time required for the pulse to reach the other end is (linear density of tube =49625 kg/m )

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.7s

b

5s

c

3.2s

d

0.47s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Tension in the string is 

T = 5kg x 9.8m/s2 = 49N.

we know, velocity of the pulse is 

V=Tμ=4949625=25m/s

 t=dVt=1225=0.476

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring