Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A long solenoid having 200 turns per cm caries a current of 1.5 amp. At the centre of it is placed a coil of 100 turns of cross-sectional area 3.14 x 10-4 m2 having its axis parallel to the field produced by the solenoid. When the direction of current in the solenoid is reversed within 0.05 sec., the induced e.m.f. in the coil is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.48 V

b

0.048 V

c

0.0048 V

d

48 V

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

B=μ0ni=4π×107200×102×15=38×102Wb/m2
Magnetic flux through each turn of the coil
Φ=BA=38×102314×104=12×105 webre
When the current in the solenoid is reversed, the change in magnetic flux
=2×12×105=24×105 weber
Induced e.m.f.
=Ndt=100×24×105005=0048V

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring