Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A long solenoid of diameter 0.1 m has 2×104 turns per meter. At the centre of the solenoid, a coil of 100 turns and radius0.01 m is placed with its axis coinciding with the solenoid axis. The current in the solenoid reduces at a constant rate to 0 A from 4 A in 0.05 s. If the resistance of the coil is 10π2Ω. the total charge flowing through the coil during this time is :-

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

16μC

b

32μC

c

16πμC

d

32πμC

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, no. of turns N=100 radius, ,r=0.01 m 

resistance, R=10π2Ω,n=2×104 

As we know,

ε=NdϕdtεR=NddϕdtΔI=NRdϕdtΔqΔt=NRΔϕΔtΔq=NRΔϕΔtΔt

'_' ve sign shows that induced emf opposes the change of flux.

Δq=μ0nNπr2ΔiΔt1RΔt=μ0nNπT2ΔiRΔq=4π×107×100×4×π×(0.01)2×2×10410π2Δq=32μC

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring