Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A long wire PQR is made by joining two wires PQ and QR of equal radii. PQ has length 4.8 m and mass 0.06 kg. QR has length 2.56 m and mass 0.2 kg. The wire PQR is under a tension of 80 N. A sinusoidal wave-pulse of amplitude 3.5 cm is sent along the wire PQ from the end P. Calculate the time taken by the wave-pulse to reach the other end R of the wire. 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0.36 s

b

0.14 s

c

2.54 s

d

1.14 s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

v=Tm

Mass per unit length of wire PQ is m1=0.06kg4.8m=1.25×102kgm1

 Speed of wave-pulse in wire PQ is 

v1=801.25×1021/2=80ms1

Mass per unit length of wire QR is m2=0.2kg2.56m=0.22.56kgmm1

 speed of wave-pulse in wire QR is 

v2=800.2/2.561/2=32ms1

(a)Time taken by the wave-pulse to travel from P to R is 

 t=t1+t2=l1v1+l2v2=4.880+2.5632=0.06+0.08=0.14s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring