Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A luminous point object is moving along the principal axis of a concave mirror of focal length 12 cm towards it. When its distance from mirror is 20 cm its velocity is 4cm/s . The velocity of the image in cm/s at that instant is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6 towards the mirror

b

9 towards the mirror

c

6 away from the mirror

d

9 away from the mirror

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

1f=1v+1u                               

Differtiating w.r.to time

dvdt=v2u2dudt

Heredudt=+4cm

u=20 cm

dvdt=?

Mirror formula

1v+1u=1f

1v+120=112

v=30cm

dvdt=(30)2(20)2(+4)=9cm/s

So Image moving at 9cm/s away from the mirror

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring