Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A Magic solution was prepared by a Kota Teacher such that:

A(g)+10(aq)A10(aq); ΔH=10kJ/mol

For 1 mole of  H2O added to this Magic solution enthalpy of dilution is  5kJ/mol; for 2 nd  mole it becomes 52kJ/mol for 3 rd mole it becomes  522kJ/mol and so on.

To mark the celebration of rank-1 of IIT JEE-2016, 'KOTA CLASSES' asked the top ranker to add a very large amount of water to this Magic solution. The heat energy released is 40% converted to useful work of burning fire crackers for celebration. Find the magnitude of useful work obtained (in kJ/mol) from such Magic solution containing 1 mole of A.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

A(g)+aqAaqΔH=10+5+52+522++52n =1051+12+122+12n =1051112 =20kJ/mol

Enthalpy of dilution= -10 k.J/mol

ΔG=0.4×10=4kJ/mol

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring