Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A magnetic needle of magnetic moment 6.7×102A.m2and moment of inertia 7.5×106Kg.m2is performing simple harmonic oscillation in a magnetic field of 0.01 T time taken for 10 complete oscillation is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.98 sec

b

8.76 sec

c

6.65 sec

d

8.89 sec

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

M=6.7×1012Am2

B=0.01TI=7.5×106kgm2T=2πIMBT=2π7.5×1066.7×1012×0.01=2π10×1.06sec

Time taken for 10 complete oscillations

t=10T=2π×1.06=6.65sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring