Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A man can row 14 km/h in still water. In the stream following with the speed of 10 km/h he takes 4 hours to move with the stream and come back. Find the distance he rowed the boat.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

11.71 km

b

13.71 km

c

14.71 km

d

12.71 km 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
A man can row the still water = 14 km/h
The speed of stream = 10 km/h
Time taken to come back = 4 hours
Assume that
The distance = x
Upstream Speed =14-10=4 km/hr
Downstream speed =14+10=24 km /hr
Time =DistanceSpeed
As per given question
x4+x24=4 
7x24=4
x=4
x =967
x=13.71 km 
This is the required distance.
Correct option is 2.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring