Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A man can throw a ball at a speed on the earth which can cross the river of width 10m. The man reaches on an imaginary planet whore mean density is twice that of earth. Find out the maximum possible radius of the planet (in km) so that if the man throws the ball at the same speed it may escape from the planet. Given radius of the earth=6.4×106m.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 4.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Let the speed of the ball which can cross 10 m wide river be V. Then,

R=V2sin\2×45)g=10 V=10g

Let the radius of planet be R then mass is

Mp=43πRp3×σ×2 =43πRp3×2×Me43πRe3

Mp=2MeRp3Re3 Escape velocity of the planet

Ve=2GMpRp=10 10=2G2MeRp2Re3 10=2RpgRe  Rp=4Km

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring