Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A man of mass 80 kg carrying a load of 20 kg walks up a stair case in 20s. If the number of steps is 40 and width and height of each step are 20 cm and 15 cm respectively. The efficiency of the man is 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40%

b

25%

c

50%

d

20%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

mass of the man M = 80 kg

mass of the load m = 20kg

Efficiency,

Efficiency=useful output energytotal input energy

The total work done by the man is 

Wip=(mman+mblock)gh

Wip=(80+20)gh=100gh

The output work done by the person is,

Wop=mblockgh=20gh

Thus the efficiency,

η=WopWip=20gh100gh=0.2 η=20%

Hence the correct answer is 20%.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring