Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A man reaches his office 30 minutes too late if he walks from his home at 3 km an hour and reaches 40 minutes too early if he walks at 4 km an hour. How far is his office from his house?


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

7 km

b

14 km

c

5 km

d

3 km 

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,
Suppose distance between his office and home= x km
We know that,
speed = distance  time 
So,
time = distance  speed 
The time taken by the man to reach the office if he walks at a speed of 3 kmph
-30= x  31        (negative sign used for late of 30 min)
Now he reaches 40 min early with 4 km/hr
40= x  4(2)
x4=40 min earlier
Now, subtract equation (ii) from equation (i).
x3-x4=40-(-30)minx3-x4=70min
x3-x4=7060                             (since, 1 hr=60 min)4x-3x12=7060x12=7060x=70×1260x=14km 
So, the distance of his office from house = 14 km.
So, option 2 is the correct answer.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring