Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A man standing on the deck of a ship, which is 10 m   above water level, observes the angle of elevation of the top of a hill as 60 °   and the angle of depression of the base of hill as 30 °  , then find the height of the hill.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

40 m

b

10 m 

c

20 m

d

30 m

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given, level of water=10m
Angle of elevation of the top of a hill is 60 °  .
And angle of depression of the base of hill is 30 °  .
Consider the figure,
Question ImageLet X be the distance between the ship and the hill Determine the distance between hill and ship,
tan30°= height of the deck distance between the ship tan30°= 10 X X= 10 tan30° X=10 3 m tan30°= 1 3  
Let the height of the hill is H,
H =h+10 H =xtan 60 ° +10 H =10 3 × 3 +10 H =40  
Distance between hill and ship is 10 3 m  .
Therefore,
Height of the hill is 40 m.
Therefore, option 1 is correct.
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring