Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mason worker throws the bricks to a height of 10m, at which the bricks reach with a velocity of 6ms–1. The percentage of energy he is wasting is nearly (g = 10ms–2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15% 
 

b

18% 
 

c

220%

d

36%

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

h= 10m

v = 6m/s

Increase in potential energy =mgh=m×10×10=100m

Kinetic energy at the top point = 12mv2=m×362=18m

Total work done,

W=PE+KE

W=100m+18m = 118m

Due to this KE, the brick doesn't need to travel any further, therefore the velocity will be wasted, and the percentage of wasted energy will be

KEW×100%=15.25%

Hence the correct answer is 15%.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring