Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A massive vertical wall is approaching a man at a speed u. When it is at a distance of 10 m, the man throws a ball with speed 10 m/s at an angle of 37°, which after having a completely elastic collision with the wall, reaches back directly into the hands of the man. The velocity of the wall is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

133m/s

b

182m/s

c

264m/s

d

315m/s

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As the vertical motion remains unaffected
T=2usinθgT=2×10×3/510T=65S ...(1)
From coefficient of restitution along the line of collision
c=relative velocity of separation after collisionrelative velocity of apporochbefore collision
1=vu8+u
v2u=8...(2)
By the time (t1) ball collide will wall, distance travelled by man= 10ut1
t1=108+u.....(3)
By the time (t2) ball reach the hand of man  t2=10u1v.....(4)
Since T=t1+t2....(5)
From equation  (2),(3),(4),(5)
u=133m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring