Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A mass m=5kg rests on a turntable, as show in the diagram below. The coefficient of static friction between the mass and table surface is 0.4. Another mass M=7kg, is attached to a string that passes thorugh a hole at the centre of the turntable and is then attached to m. What are possible angular velocity of the turntable, for which m remains fixed at a distance 1m from the centre of the turntable? 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.16 rads

b

4.2 rads

c

4.5 rads

d

2.8 rads

answer is A, B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

T=Mg T±μmg=mω2r Mg+μmg=mωmax2r ωmax=M+μmgmr=7+2×105×1=32 rads = 4.2 rad/s ωmin=M-μmgmr=7-2×105×1=10 rads = 3.16 rad/s 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring