Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metal ball of work function is irradiated by a radiation of wavelength 3100A. Consider two electrons emitted by the ball moving along X and Y axes having kinetic energies K  and  K1.5 eV respectively, here K is maximum kinetic energy of an emitted photoelectron. If de-Broglie wavelength of electron moving along X-axis is  λ, de-Broglie wavelength of electron moving along Y-axis in centre of mass frame of the system is  4λx. Find x.
(Take, hc=12400eVAo)
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

As,   K=1240031002=2eV=K1          K2=K1.5=0.5

Since,  λp   λ1λ2=p2p1=K2K1=12   λ2=2λ1=2λ

vCM=v1i^+v2j^2v2,CM=v2j(v1i+v2j2)=v1i+v2j2    λ2,CM=hmv12+v224=2λ1λ2λ12+λ22=2λ2λλ2+(2λ)2=4λ5

  x=5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring