Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metal plate area 1×104m2  is illuminated by a radiation of intensity 16mW/m2the work function of the metal 5ev the energy of the incident photons is 10ev and only 10% of it produces photo electron’s the number of emitted photo electrons per second and their maximum energy respectively will be   [1eV=1.6×1019J]
 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1014and10eV

b

1012and5eV

c

1011and5eV

d

1010and5eV

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Intensity  I=powerarea=pA            

Power  P=nEt
Intensity  I=nEAt

I=pAI=16×103W/m2A=104m2E=10eV=10×1.6×1019JE=16×1019JW=5eV

16×103=nt×16×1019104

nt=16×10716×1019nt=1012
So effective number of photo electrons ejected per unit time  =1012×10%   =1012×10100=1011
K.E max  =EW=(105)eV  =5eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring