Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metal plate is placed 5 metre from a monochromatic light source whose power output is 10-3 W, Consider that a given created photoelectrons may collect its energy from a circular area of the plate as large as ten atomic diameters 10-9m in radius. The energy required to remove an electron through the metal surface is about 5eV. Assuming light to be a wave, how long, in hour, would it take for such a 'target' to soak up this much energy from such a light source.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

22

b

40

c

10

d

5

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The target area is S1=π10-92=π×10-18m2.

The area of a 5 metre sphere centred on the light source is, S2=4π(5)2=100π m2.

Thus, if the light source radiates uniformly in all directions the rate P at which energy falls on the target is given by,

P=10-3 WS1S2=10-3π×10-18100×π W
 P=10-23 W

Assuming that all power is absorbed, the required time is,

t=EP=5×1.6×10-1910-23=8×104 s=800003600 hr22 hr
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring