Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metal plate of work function ϕ0=2.7eV and surface area A=20cm2 is fixed inside a vacuum tube and light of wavelength λ=414 nm and intensity I=500 W/m2 is incident on the entire plate area making angle 300 with the plate as shown. The number of photoelectrons generated is 3100 times the number of photons striking the plate. A potential difference is applied across the tube such that the photoelectrons emitted are accelerated towards the facing plate. When the applied potential difference is increased, the maximum value that the current registered by the ideal ammeter reaches is ______mA. [hc = 1242 eV-nm, charge on an electron, e = 1.6×10-19C ]

Question Image

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Number of photons striking the plate per second =I(Asin30°)(hcλ)=(500)(103)e(1242414)=16e

Photoelectric current, i=(16e)(3100)e=5  mA

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A metal plate of work function ϕ0=2.7eV and surface area A=20cm2 is fixed inside a vacuum tube and light of wavelength λ=414 nm and intensity I=500 W/m2 is incident on the entire plate area making angle 300 with the plate as shown. The number of photoelectrons generated is 3100 times the number of photons striking the plate. A potential difference is applied across the tube such that the photoelectrons emitted are accelerated towards the facing plate. When the applied potential difference is increased, the maximum value that the current registered by the ideal ammeter reaches is ______mA. [hc = 1242 eV-nm, charge on an electron, e = 1.6×10-19C ]