Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metal surface is illuminated by a radiation of wavelength 4500 Å. The ejected photo-electron enters a constant magnetic field of 2 mT making an angle of 90° with the magnetic field. If it starts revolving in a circular path of radius 2 mm, the work function of the metal is approximately :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.78 eV

b

2.23 eV

c

1.36 eV

d

1.69 eV

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

λ=4500
B = 2mT, R = 2mm
R=2KmqB(qBR)22m=K

1.6×1019×2×103×2×10322×9.1×1031=K(6.4)22×9.1×10501031=K
K = 2.25 × 10–19 J
=2.25×10191.6×1019eV=1.40eVE=124004500=2.76eV
ϕ = E – K = (2.76 – 1.40) eV = 1.36 eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring