Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metal wire of diameter 1.5 mm is held on two knife edges separated by a distance 50 cm the tension in the wire is 100 N the wire vibrating with its fundamental frequency and vibrating tuning fork together produces 5 beats per second. The tension in the wire is then reduced to 81 N, when the two are excited, beats are heard at the same rate. Calculate frequency of the fork.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

95 Hz

b

110 Hz

c

100 Hz

d

180 Hz

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let N be the frequency of the tuning fork then the frequency of wire, when tension is 100 N will be (N+5) and the tension is 81 N it is (N-5) since each case 5 beats are heard per second.

N+5=12lT1μ=12×0.5100μ=10μ(i)  and  N5=12lT2μ=12×0.581μ=9μ(ii) Subtracting (ii) from(i) we have 10=1μ   (or)  μ=0.01kg/m   Using this value in (i) (or) (ii) N=95​ Hz

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring