Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metallic sphere of radius 1x10-3m and density 1x104 kg / m3 enters a tank of water, after a free tall through a distance of ‘h’ in earth’s gravitational field . If its velocity remains unchanged after entering water, determine the value of ‘h’ (in m). (Given coefficient of viscosity = 1.0 x 10-3N - s / m2 and density of water = 1.0 x 103kg / m3 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 20.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The velocity attained by the sphere in falling freely from a height 'h' is V=2gh(1)
This is the terminal velocity of the sphere in water hence by stroke’s law, we have 
V=29r2(ρσ)η........(2)

2×10×h=2×1×10321×1041×103×109×1×103=20

h=20 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring