Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metallic sphere with an internal cavity weighs 40 gwt in air and 20 gwt in water. If the density of the material with cavity be 8 g per cm3 then the volume of cavity is:

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

zero

b

15 cm3

c

cm3

d

20 cm3

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Weigth of sphere in air = 40 gwt

Weight of sphere in water = 20 gwt

Loss in weight = (40-20) gf = 20 gwt

Weight of water displaced = loss in weight = 20 gwt

Mass of water displaced = 20 g

Volume of water displaced = 20 cm3

Actual volume of sphere = volume of water displaced

                                       = 20 cm3

Volume of material in the sphere = 408= 5 cm3

Volume of cavity = (20-5) = 15 cm3

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A metallic sphere with an internal cavity weighs 40 gwt in air and 20 gwt in water. If the density of the material with cavity be 8 g per cm3 then the volume of cavity is: