Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metre stick of length 1m is held vertically with one end in contact of the floor and is then allowed to fall.  If the end touching the floor is not allowed to slip, the other end will hit the ground with a velocity of (g=9.8 m/s2)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5.4 m/s

b

9.2 m/s

c

3.2 m/s

d

7.6 m/s

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Potential energy is converted into kinetic energy of rotation.

From law of conservation of energy, we have the potential energy of rod when it is vertical is converted to kinetic energy of rotation.

M2gl=122

Moment of inertia of a thin rod is I=13Ml2

M2gl=12Ml23ω2

ω=3gl

Since l=1m, ω=3g

Also, v=rω

v=1×3×9.8=5.4 m/s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring