Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A metro train starts form rest and in five seconds achieves a speed 108 km/h. After that it moves with constant velocity and comes to rest after travelling 45 m with uniform retardation. If total distance travelled is 395 m, find total time of travelling.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

17.2 sec

b

15.3 s

c

9 s

d

12.2 sec

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

I-part

V=u+ata=6m/sec2

S=ut+12at2S1=75m

II-Part

S=S1+S2+S3395=75+S2+45S2=275mt=S2V2t=27530=9.16sec=9.2sec

III-Part

u=108×518=30m/sec

a=V2u22S3=30×302×45S3=45m   a=10/m/sec2V=u+att=3sec0=3010t

 Total time t=5+9.2+3

T=17.2 sec

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring