Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A microscope has an objective of focal length 1.5 cm and an eye piece of 2.5 cm. If the distance between objective and eye piece is 25 cm, is the value of magnification produced for relaxed eye is 50 n. Find the value of n approximated to nearest integer.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Here, f0=1.5  cm,fe=2.5   cm

Distance between objective and eye piece =υ0+fe=25cm

  υ0=25fe=252.5=22.5   cm

Using 1υ01u0=1f0

122.51u0=11.5

1u0=11.5=122.5=211.5×22.5

|u0|=1.5×22.521=1.6   cm

For relaxed eye, magnification, M=υ0u0×Dfe=22.51.6×252.5=140.6

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring