Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A microscope is used to resolve two self luminous objects separated by a distance of 5 × 10–5 cm and placed in air. What should be the minimum magnifying power of the microscope in order to see the resolved images of the objects? The resolving power of the eye is 1.5 and the least distance of distinct vision is 25 cm.
 (HintΔx=DΔθ and M=Δxd

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

100

b

400

c

250

d

220

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Δx=DΔθ  and M=ΔxdM= aperture of the objective  aperture of the eye =a0aeΔθ=1.22λa0,a0=1.22λΔθ=1.22λDΔxd=1.22λae, ae=1.22λd;M=Δdx=25×1.55×105M=25×1.5×π60×5×105×180=220

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A microscope is used to resolve two self luminous objects separated by a distance of 5 × 10–5 cm and placed in air. What should be the minimum magnifying power of the microscope in order to see the resolved images of the objects? The resolving power of the eye is 1.5 and the least distance of distinct vision is 25 cm. (Hint: Δx=DΔθ and M=Δxd